Success stories
ISKRA Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych Sp. z o.o.
ISKRA ZMiłS to firma produkcyjna z tradycjami sięgającymi ponad 50 lat i rozpoznawalną marką w Polsce i na świecie.
ISKRA, od początku swojego powstania, słynie z produkcji specjalistycznych wyrobów łożyskowych. Zakład zajmuje się również kompleksowymi rozwiązaniami w obrębie projektowania, produkcji oraz modernizacji maszyn i urządzeń, a także świadczeniem usług w zakresie obróbki skrawaniem.
Zarząd firmy zwrócił się w połowie 2023 roku do ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach z zapytaniem o możliwość wsparcia eksperckiego w zdiagnozowaniu potrzeb rozwojowych firmy w zakresie cyfryzacji wybranych procesów biznesowych.
Eksperci ośrodka sieci EEN dokonali pogłębionej analizy potrzeb firmy, w wyniku której rozszerzyli zgłoszony przez firmę obszar konsultacji na całość procesów zachodzących w ISKRZE, które objęte zostać mogłyby transformacją cyfrową, tak, by ISKRA stała się fabryką przyszłości.
Eksperci nakreślili zakres pogłębionej specjalistycznej usługi doradczej obejmujący m.in. diagnozę dojrzałości cyfrowej firmy, prezentację jej wyników i analizę porównawczą w stosunku do innych firm produkcyjnych na świecie oraz podobnych firm w kraju.
Konsultanci przeprowadzili także warsztaty doradcze dla zarządu i średniego szczebla kierowniczego, na których wypracowane zostało własne strategiczne podejście do transformacji cyfrowej oraz zarys planu transformacji cyfrowej.
Rekomendacje przekazane firmie przez ekspertów ośrodka zostały wysoko ocenione przez zarząd. Ich wdrażanie krok po kroku pozwala firmie zaoszczędzić koszty, zoptymalizować procesy i pozyskać nowe rynki zbytu.
Zakład Wyrobów Metalowych EMIZET sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Metalowych EMIZET sp. z o.o. specjalizuje się w obróbce metali i od lat współpracuje z uznanymi w Unii Europejskiej producentami maszyn, urządzeń oraz konstrukcji. EMIZET produkuje elementy i podzespoły w wykonaniu jednostkowym (w tym prototypy) oraz w seriach produkcyjnych wg harmonogramów dostaw uzgodnionych z klientem. Firma posiada również własną flotę transportową co pozwala jej dostarczyć zamówione elementy w dogodnym dla klienta terminie.
Dyrektor Zakładu zwrócił się w połowie 2023 roku do ośrodka sieci Enterprise Europe Network przy Staropolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kielcach z zapytaniem o możliwość wsparcia eksperckiego w zdiagnozowaniu potrzeb rozwojowych firmy w zakresie cyfryzacji wybranych procesów biznesowych.
Eksperci ośrodka sieci EEN przeanalizowali stan obecny oraz przeprowadzili wstępne badanie dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa, a także nakreślili plan akceleracji procesu transformacji cyfrowej w wybranych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dodatkowo, konsultanci sieci EEN przestudiowali i przygotowali zestawienie dostępnych dla firmy źródeł finansowania wdrożenia planu akceleracji procesu cyfryzacji.
Doradztwo świadczone przez konsultantów ośrodka, dopasowane do specyfiki firmy, było ważnym elementem budowy strategii cyfryzacji i automatyzacji przedsiębiorstwa.
Rekomendacje przekazane firmie przez ekspertów ośrodka zostały wysoko ocenione przez kadrę zarządzająca firmy EMIZET. Ich wdrażanie krok po kroku pozwala firmie zaoszczędzić koszty, zoptymalizować procesy i pozyskać nowe rynki zbytu.
3dArtech Sp. z o.o. Kielce
Projekt „Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii druku 3d do wykonywania przestrzennych struktur ognioodpornych, akustycznych oraz estetycznych”
Kielecka spółka opracowała innowacyjny produkt o nazwie handlowej SkribiArt.
To panele elewacyjne o znakomitych walorach dekoracyjnych, akustycznych i ognioodpornych. W skład technologii wchodzi: program komputerowy do projektowania paneli pojedynczych oraz całych elewacji, masy tynkarskie do druku 3d i modelowania, maszyna do druku 3d oraz urządzenia peryferyjne, m.in. automatyczny mieszalnik do mas. Zbudowana została specjalistyczna drukarka 3d z głowicami do pracy w pięciu różnych technikach artystycznych. Może drukować ustroje akustyczne o złożonej geometrycznej strukturze lub wielobarwne reliefy o grubości od 1 mm do 30 cm na panelach ściennych i elewacyjnych. To realizacja malarskich i graficznych projektów artystycznych, przekształconych do formy cyfrowej. Przy zastosowaniu odpowiedniej masy powstają panele ognioodporne. Osiągnięto zaskakująco dobre wyniki na pochłaniane dźwięku w sztywnych panelach, porównywalne do właściwości wełny mineralnej, potwierdzone badaniami w specjalistycznych komorach akustycznych na AGH w Krakowie. Zintegrowany system produkcji, system multitool, transport, prosty montaż oraz jednoosobowa obsługa ograniczają zużycie energii.
Rezultatem realizacji projektu jest nowy produkt o nazwie handlowej SkribiArt. O jego innowacyjności świadczy 6 zgłoszeń patentowych. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Technologia SkribiArt została jesienią 2021 roku wyróżniona „Nagrodą Główną za Produkt” w trakcie Dni Druku 3d w Targach Kielce.
Trwają działania związane z komercjalizacją technologii SkribiArt. Jednym z nich jest rozwój internetowego portalu sprzedażowego paneli www.skribiart.com.
Spółka 3dArtech powstała z myślą o tworzeniu nowych technologii w zakresie druku 3d dla budownictwa. Bogate doświadczenie twórców i pomysłodawców technologii SkribiArt w zakresie sztuki, druku 3d, budowy maszyn pozwoliło opracować i zbudować nowe narzędzia dla architektów, projektantów i artystów do tworzenia elementów o zróżnicowanym wyrazie artystycznym, w różnych rozmiarach, formach i właściwościach technicznych, w nowoczesnej technologii. Zespół 3dArtech to także grupa młodych specjalistów różnych dziedzin: konstruktorów, mechaników, chemików, projektantów, architektów i informatyków, którzy wspólnie tworzą technologię innowacyjną na skalę świata. Firma prowadzi prace nad rozwojem technologii SkribiArt, a także nad drukiem 3d betonów do praktycznego zastosowania w budownictwie.
W czerwcu 2022 roku firma została uhonorowana nagrodą Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Ośrodka Enterprise Europe Network Novator 2021.
Budownictwo Drogowe BUDAR Sp. z o.o.
Projekt „Innowacyjny sposób przebudowy zniszczonej nawierzchni drogowej oraz nawierzchnia drogowa wykonana według tego sposobu, z zastosowaniem dedykowanego środka wiążącego”
Firma BUDAR wprowadziła nowe, trójskładnikowe spoiwo drogowe o uniwersalnym charakterze.
To alternatywa dla obecnie stosowanych w składzie recyklowanej podbudowy spoiw drogowych. W ramach realizacji projektu opracowano nowy produkt w postaci dedykowanego spoiwa drogowego do technologii recyklingu głębokiego na zimno. To innowacyjne spoiwo drogowe trójskładnikowe o uniwersalnym charakterze, wykorzystane w składzie recyklowanej podbudowy z asfaltem spienionym (MCAS) oraz emulsją asfaltową (MCE). Komponowanie spoiwa polega na doborze odpowiedniego udziału procentowego trzech składników: cementu portlandzkiego, wapna hydratyzowanego oraz pyłów cementowych. Materiały mieszane są dla uzyskania odpowiedniej homogenizacji w mieszalniku kulowym. Skład spoiwa wynika ze składu podbudowy oraz założonych cech fizycznych, mechanicznych podbudowy recyklowanej na zimno. Spoiwo firmy BUDAR pozwala na uzyskanie trwałej i nośnej podbudowy drogowej bez konieczności zakupu nowych surowców. Wykorzystywane są materiały z rozbiórki zdegradowanych warstw nawierzchni. Technologia recyklingu głębokiego na zimno umożliwia również zmniejszenie zużycia paliw oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Podbudowa wykonywana jest bowiem w technologii otoczenia – nie ma konieczności podgrzewania składników. Projekt otrzymał dofinansowanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Posiada duży potencjał aplikacyjny w sektorze budownictwa drogowego. Został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP jako wynalazek.
W czerwcu 2022 roku firma została uhonorowana nagrodą Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Ośrodka Enterprise Europe Network Novator 2021.
JIW INWEX Sp. z o.o. Kielce
Projekt „Kompleksowe związki krzemu organicznego, sposób otrzymywania kompleksowych związków krzemu organicznego oraz zastosowanie kompleksowych związków krzemu organicznego”
Nowe rozwiązanie spółki Inwex stanowi przełom w leczeniu wielu groźnych chorób.
Przedmiotem wynalazku są kompleksowe związki krzemu organicznego i technologia ich otrzymywania. Nie wszyscy pamiętają, że krzem jest najważniejszym składnikiem mineralnym organizmu ludzkiego. Ciało o wadze 70 kg zawiera 7 g organicznego i nieorganicznego krzemu, który wchodzi w skład tkanki łącznej, jest podstawą struktury kości, chrząstek, naczyń krwionośnych, mięśni, skóry, paznokci i włosów. Jest nieodzowny w trzustce, sercu, wątrobie, tarczycy, grasicy i wielu innych organach. Bor z kolei jest odpowiedzialny za metabolizm wapnia i magnezu, prawidłową produkcję estrogenów, progesteronu, testosteronu i witaminy D3. Brak odpowiedniej ilości boru zarówno w organizmie ludzkim, jak też innych ssaków, prowadzi do wielu groźnych chorób, m.in. zwyrodnienia stawów, chrząstki stawowej oraz pozostałych schorzeń kostnych, takich jak osteoporoza, artretyzm i osteochondroza.
Nowe organiczne kompleksy krzemowe cytrynian-bor-dimetyloaminoetanol są nietoksyczne, wręcz niezbędne do życia. Stanowią cenne suplementy krzemu i boru dla ludzi oraz zwierząt. Znajdą zastosowanie w leczeniu chorób skóry, ran, odleżyn, w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych – jako samodzielny lek albo składnik produktów farmaceutycznych. Ponadto ich działanie może zostać wykorzystane do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów – w postaci samodzielnego specyfiku lub jako komponent w produktach kosmetycznych. Wynalezione przez Inwex związki krzemu organicznego otrzymały już patent polski PL 239956 oraz europejski EP 3666249, co daje możliwość sprzedaży licencji do wielu krajów.
Inwex to znana na polskim rynku chemicznym firma, dysponująca ponad setką własnych rozwiązań i kilkudziesięcioma zgłoszeniami patentowymi. Tworzy nowoczesne, bezpieczne i unikatowe technologicznie rozwiązania. W ciągu 35 lat działalności produkty jak i innowacyjna działalność Inweksu zostały wielokrotnie docenione złotymi medalami na targach wynalazków na całym świecie, m.in. w Brukseli, Budapeszcie, Bukareszcie, Genewie, Kuala Lumpur, Norymberdze, Pekinie, Pittsburghu, Seulu, Szanghaju, Tajpej, Zagrzebiu oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami krajowymi.
W czerwcu 2022 roku firma została uhonorowana nagrodą Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Ośrodka Enterprise Europe Network Novator 2021.
Digital Engineering Solutions Sp. z o.o. Kielce
Spółka Digital Engineering Solutions została uhonorowana tytułem „Lider innowacyjności” za znaczące osiągnięcia w dziedzinie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle.
Digital Engineering Solutions (DES) jest pionierem łączenia analizy obrazu, urządzeń mobilnych oraz kamer cyfrowych (CCTV) do zarządzania informacją w celu redukcji kosztów i ryzyk w szeroko pojętym budownictwie. Główne produkty to Inspect 3D – mobilne oprogramowanie, wykorzystujące modele 3D konstrukcji (tzw. cyfrowe bliźniaki) dla wsparcia inspekcji mostów oraz Platforma DES – oprogramowanie wykorzystujące różne źródła obrazu – od smartfonów, przez aparaty cyfrowe po kamery CCTV – do różnego rodzaju pomiarów oraz monitoringu konstrukcji. Od początku założeniem twórców było stworzenie spółki, która będzie jednym z globalnych, technologicznych liderów w swoim segmencie, opartej o sieć specjalistów z całego świata, jednak by główna myśl technologiczna rodziła się w Polsce. Spółka powstała w sierpniu 2017 roku, a w 2018 roku podpisała porozumienie o partnerstwie technologicznym z SNC Lavalin Atkins – trzecią firmą inżynierskokonsultingową świata, która działa w ponad 160 krajach. Dzięki tej współpracy DES pozyskała prestiżowe projekty oraz klientów z Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii (wdrożenia na najdłuższym moście w Europie – Great Belt) i Dubaju. Dzięki oprogramowaniu zastosowanemu do pomiarów Great Belt uzyskano wcześniej niedostępną informację o drganiach kabli, wywołanych wiatrem oraz ugięciach mostu wskutek ruchu samochodów, i to z dokładnością do ułamków milimetra. Ta wiedza pozwoli na dużo dokładniejsze oszacowania stanu technicznego mostu.
W roku 2021 kielecka spółka rozpoczęła współpracę z największym partnerem (w zakresie oprogramowania do zarządzania majątkiem) IBM w Europie i Afryce – brytyjską firmą Vetasi Group. Kooperacja obejmuje m.in. integrację technologii DES z technologią IBM, a także promocję rozwiązań DES na eventach IBM na całym świecie, m.in. na największej imprezie branżowej IBM – MaximoWorld w Austin, USA. Rozwiązania DES spotkały się z uznaniem na najważniejszych międzynarodowych imprezach branżowych. Aplikacja pomiarowa DES – pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie – została wyróżniona w ścisłym finale najbardziej prestiżowego konkursu w Wielkiej Brytanii – British Construction Industry Awards 2019, jako część zgłoszenia SNC Lavalin Atkins. Kielecka spółka zdobyła też nagrodę w kategorii Engineering & Project Management w BUILTWORLD Global Construction Innovation Contest 2019 – udział wzięło 1 600 start-upów z całego świata. Następnie DES znalazła się na pierwszej mapie czołowej setki start-upów ConTech. Jest również laureatem konkursu ConTech – SwissPropTech 2020 w kategorii Planning, zorganizowanego z okazji największych targów budowlanych w Szwajcarii. W 2021 roku DES uznana została za najlepszą firmę technologiczną w fazie start-up w Europie w kategorii Engineering & Project Management w konkursie Builtworld, a system monitoringu konstrukcji budowlanych (zwłaszcza ugięć dachów płaskich) przy wykorzystaniu analizy obrazu i kamer CCTV uzyskał pierwsze miejsce w konkursie grantowym PARP – Platformy Startowe (runda XIV). Obecnie DES przygotowuje dwa zgłoszenia patentowe.
W czerwcu 2022 roku firma została uhonorowana nagrodą Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Ośrodka Enterprise Europe Network Novator 2021.